DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Sakın Evinizde Gıda Stoklamayın

Sakın Evinizde Gıda Stoklamayın

Gıdalarda fiyat artışı durma noktasına geldi ve indirimler başlamış durumda. TESK Başkanı Palandöken “Cezai uygulamalar ağırlaştırılarak devrede kalmaya devam edecek. Vatandaşlarımız ürünleri daha ucuza alacak. Pahalı fiyatlarla evde gıda stoku yapmayın” dedi.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:48
Sakın Evinizde Gıda Stoklamayın
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sakın Evinizde Gıda Stoklamayın

Cezalar kesilmiş durumda, denetimler oldukça sıklaştı, gıdalarda fiyat artışı durma noktasına geldi ve indirimler başlamış durumda. TESK Başkanı Palandöken “Cezai uygulamalar ağırlaştırılarak devrede kalmaya devam edecek. Vatandaşlarımız ürünleri daha ucuza alacak. Pahalı fiyatlarla evde gıda stoku yapmayın” dedi

Fahiş drumda ki zamlara karşı alınmış olan tedbirler meyvesini verdi. Bakanlığın sıkı denetimleri ve kesilmiş olan cezalar ile birlikte, ilk olarak yüzde 5 ve10 arası indirimler raf fiyatlarına yansımaya başlamış durumda.

Gıda Komitelerinin erken uyarı sistemleri ve Haksız Fiyat Değerlendirme Kurulunun çalışmaları ile birlikte etiketler daha da düşecektir.

Geçen hafta yapılmış olan denetimler içerisinde en çok olarak sebze, meyve, yağ, tavuk, yumurta, un gibi temel olan gıdalarda yüksek oranda zam yapılmıştı. Türkiye genelinde 120 şirkete 3,5 milyon lira ceza kesilmiş durumda.

Gıda Komiteleri, ileriye dönük olarak üretimler ve fiyat gelişmelerini görebilmek için veri tabanlı olarak çalışmalarına daha çok öenm verilecek. Böylelikle tarım ürünleri ve gıda piyasalarındaki bütün gelişmeler anlık olarak takip edilecektir.

Bunun için “Erken Uyarı Sistemi” oluşturulacak. Bu sistem, tarımla ilgili üretimde arz eksiği olup olmadığının ürün bazında ve zamanında tespit edilmesi, arz eksiklikleri fiyatlara yansımadan geçici dış ticaret hazırlıkları ile tedbir alınması gibi faydalar sağlayacak.

Sistem, kalıcı arz eksikliklerini gidermeye yönelik teşvik ve tedbirlerin geliştirilmesine de imkân tanırken spekülatif fiyat hareketleri de tespit edilebilecek.

İlginizi Çekebilir:  Osmangazi Belediyesi Güncel Sürekli İşçi Alımı

gida zam yag

FİYATLAR DAHA DA DÜŞECEK

TESK Başkanı Bendevi Palandöken, “Artık zamanında ve doğru adımlar atılıyor. Cezai müeyyide ağırlaştırılarak devrede kalacak. Tarla ve aracı maliyetlerinin de düşmesiyle istikrar sağlanacak.

Böylece vatandaş daha ucuza alacak. Önümüzdeki günlerde talebe göre fiyatların biraz daha düşebileceğini tahmin ediyorum. Halkımızın evde stok yapmasına, paniğe lüzum yok. Arz talep dengesinin ayarlanmasıyla fiyatlar makul seviyeye inecek.

Biz de TOBB, MÜSİAD ve TÜSİAD ile sektörel bazda fiyat artışlarının kontrole alınması için etkin çalışma yapacağız. Zamların nereden kaynaklandığını bulacağız. Vatandaşın ezilmesinin önüne geçecek tedbirleri sunacağız” dedi.

ARACI OLANLAR YÜZDE 25 ALIYOR

Türkiye Ziraatçılar Derneği Başkanı Hüseyin Demirtaş da çiftçilerin girdi maliyetlerinin yükseldiğine dikkat çekerek gıda ürünlerinde oluşan yüksek fiyatlardan üreticinin de tüketicinin de mağdur olduğunu söyledi. Demirtaş, “Gıda ürünlerinden aracılar yaklaşık yüzde 25 alıyor. Onları aradan çıkarmak için üreticilerin kooperatifleşmesi lazım.

Kooperatifler aracılığıyla ürün satanlara da devletin teşvik vermesi gerekli” dedi. Türkiye Sebzeciler, Meyveciler ve Pazarcılar Federasyonu Başkanı Ali Karaca ise pazarlarda meyve-sebze fiyatlarının marketlere göre daha düşük olduğunu belirterek “Yaş meyve ve sebzede KDV oranı yüzde 8, Avrupa’da yüzde 3-4 arasında.

En azından pandemi döneminde KDV indirim rahatlatacaktır” değerlendirmesinde bulundu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP