DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

PTT Milyonlarca Dolar Kayıp Altınlar

PTT Milyonlarca Dolar Kayıp Altınlar

PTT milyonlarca dolar kayıp, izi bulunamayan altınlar ve Sayıştay’ın talebi… PTT Genel Müdürü’nün açıklamaları ve haberin detayları…

ABONE OL
27 Şubat 2022 02:12
PTT Milyonlarca Dolar Kayıp Altınlar
1

BEĞENDİM

ABONE OL

PTT MİLYONLARCA DOLAR KAYIP

2018 yılında PTT’nin özel bir şirkete aktardığı 2 milyon doların izi bulunamadı. Kayıp altın dosyası 2 milyon dolarlı buluyor. Dosyası yargıya taşınmış durumda. PTT Genel Müdürü Gülten, yargıdan çıkacak sonuca göre gerekenin yapılacağını söyledi.
PTT 2019 yılında 1,2 milyar TL’lik rekor bir zarar içine girdi. Buna yönelik yolsuzluk dosyası yargıya taşınmıştır. PTT Genel Müdürü Kenan Bozgeyik’in döneminde 2018 senesinde bir altın şirketinin fonlanması için yapıldığı öne sürülmüş olan yolsuzluk, TBMM komisyon toplantısında da gündeme girdi. PTT Genel Müdürü Hakan Gülten, toplantıda kayıp altınla ile ilgili soruları yanıtlayarak, konunun yargıda olduğunu, çıkacak sonuca göre herkesin gerekeni yapacağını, işin peşinde olduklarını söyledi.

PTT Teftiş Başkanlığı’nın yürüttüğü soruşturmanın ayrıntılarına göre PTT’de yapıldığı iddia edilen büyük bir yolsuzluk olayı gözüküyor. PTT’nin, soruşturma belgelerine göre bir şirket ile altın alım-satım işine girmek üzere 9 Ağustos 2018 tarihinde üç senelik işbirliği protokolü imzaladığı görülüyor. Yurtiçi-yurtdışı altın ticareti yapılmasına ilişkin, PTT’nin bir projesi bulunmadığı ve bu konuda yapılmış bir fizibilite çalışması da olmadığı halde, kuruma 2 milyon dolar aktarıldığı belirtilmiştir.

KAYIP PARALAR

PTT’nin protokol imzaladığı şirketin Ziraat Katılım Bankası ortak hesabında bulunan paranın aynı bankada hesapları olan bazı şirket yöneticilerince, amacı dışında cari işlemlerde kullanıldığı Teftiş Kurulu’nun yaptığı inceleme sonucunda belirlenmiştir. Rapora göre, bu paranın 1,5 milyon dolarlık kısmı şirket kasasından nakit olarak çekilmiş ve bir daha da bu paranın izine rastlanmamıştır. Diğer taraftan raporda, 500 bin doların Dubai’den altın alımı için teminat olarak verildiği fakat altın alımının yapılmadığı açıklanmıştır. Bu raporun sonuç bölümünde ise, işbirliği protokolüne aykırı olduğu halde, şirkete aktarılan 2 milyon dolarlık, “Fonlama bedeli ve kâr payının” tahsil edilememesi durumunda oluşabilecek her türlü idare zararının protokolde imzası olan Genel Müdür Kenan Bozgeyik ve ilgili bürokratlardan tahsil edilmesi gerektiği bildirildi.

İlginizi Çekebilir:  Kaş Belediyesi İşçi Alımı Duyurusu Yayınlandı

PTT GENEL MÜDÜRÜ GÜLTEN’DEN CEVAP İSTANDİ

PTT’ye yönelik Sayıştay Raporu’nun görüşüldüğü TBMM KİT Alt Komisyonu’nda, CHP İzmir Milletvekili Atilla Sertel, yolsuzluk iddialarını gündeme getirmiştir. Atilla Sertel, kayıp olan 2 milyon doların kamunun parası olduğu konusunun üstünde durarak PTT Genel Müdürü Hakan Gülten’den iddiaları cevaplamasını istemiştir.

SAYIŞTAY’IN TALEBİ OY ÇOKLUĞU İLE REDDEDİLDİ

2018 yılında imzalanan sözleşme ve sonrasında şirkete aktarılan para ile ilgili teftişi kendisinin başlattığını belirten PTT Genel Müdürünün Hakan Gülten, ne varsa ortaya çıkmasını istedi. Ayrıca konunun yargıda olduğunu, şu an izlenimlerini ve bulgularını ilgili yerlere aktardıklarını, yargıdan çıkacak sonuca göre herkesin gerekeni yapacağını söyledi. Hakan Gülten’in konuşmasından sonra Sayıştay temsilcisi dosyanın üst komisyona havale edilmesini istemiş ve bu önerisi de oy çokluğu ile reddedilmiştir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP