DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Özel Sektör Evden Çalışmayı Gündemine Aldı

Özel Sektör Evden Çalışmayı Gündemine Aldı

Korona virüs salgını nedeniyle işlerin aksamaması için özel sektör evden çalışma şartları üzerinde çalışıyor.

ABONE OL
9 Şubat 2022 05:02
Özel Sektör Evden Çalışmayı Gündemine Aldı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Evden Çalışma Nasıl Yapılır?

Virüs salgınından ötürü insanların bir araya gelmesi mümkün olduğunca engelleniyor. Salgın olan ülkeler çalışanlarının işyerine gelmeden evden çalışmasını sağlıyor. Böylece hem işler aksamıyor, hem de toplum sağlığı riske atılmıyor. İşte bu ihtimal ülkemizdeki herhangi bir salgına karşı gündeme alındı. 

Evden çalışma iş kanunu ile düzenlenen bir konudur. Çalışanlar işyerinin merkezi ağına bağlı olarak istedikleri yerden çalışma imkanı bulabiliyor. Özgür zaman gibi görünse de çalışanlar zamanının pek çoğunu çalışarak geçiriyor.

Teknolojik platformlarla yapılan işler için evden çalışma dünyada çok teşvik ediliyor. Borçlar Kanunu kapsamında da evden çalışma hüküm altına alınmıştır. Dolayısıyla uygulamakta hiçbir sakınca yoktur. 

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evde çalışma karşılığı iş sözleşmesi yazılı olarak yapılmalıdır. İş tanımı, süresi, sorumluluklar, işverenin verdiği ekipmanların korunması, karşılığında ödenecek olan ücret gibi tüm kurallar yazılı olarak belirlenmelidir. Geçici süre ile böyle bir uygulama yapılıyorsa da yine yazılı olarak sözleşme yapılmalı ve ayrıntılar belli olmalıdır.

Evden çalışma halinde trafik, yol masrafı, yemek masrafı gibi masraf kalemleri olmayacaktır. Bu nedenle işverenler evden çalışma için farklı ücret belirleyebilir. Ancak aynı sebeplerle evden çalışma çalışanlar için daha avantajlıdır. Üstelik ölümcül bir salgın halinde hayat kurtaran bir önlem olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Ambulans Ve Acil Yardım Teknikeri Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP