DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Okul Müdürlerinin Görev Süresinin Dolmasına İlişkin Karar

Okul Müdürlerinin Görev Süresinin Dolmasına İlişkin Karar

Bir okul müdürü görev yaptığı okulun müdürlük kadrosunda süresi dolduğu için kadronun boş gösterilmesini yargıya taşıdı.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:57
Okul Müdürlerinin Görev Süresinin Dolmasına İlişkin Karar
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Görev Süresi Nasıl Hesaplanmalı?
Bir okulda müdür olarak görev yapan kişi, görev süresinin dolmamasına rağmen dolmuş gibi gösterilmesini yargıya taşıdı. Eğitim Sen davanın ayrıntılarını ve sonucu kamuoyu ile paylaşıldı. 

Erzurum 1. Bölge İdare Mahkemesine açılan davanın ayrıntıları şöyle. Müdürün göreve başladığı okul daha sonra ortaokul ve ilkokul olarak ikiye ayrılmıştır. Davacı da ilkokulda müdür olarak görevlendirildi. Ancak davacının okul müdürü olarak görev süresinin dolduğu gerekçesi ile müdürlük kadrosu münhal hale getirildi. 

Bu gelişmeler üzerine davacı Betgram Erzurum 1. Bölge İdare Mahkemesine dava açtı. Her iki eğitim kurumunun farklı olduğunu ve birbirinin devamı olmadığını belirtti. Aynı eğitim kurumunda 8 yıllık görev süresinin doldurulması şartının sağlamadığını ve görev süresi dolmadığından müdürlük kadrosunda devam edebileceğini savundu.

Mahkeme Kararı
Davayı inceleyen mahkeme davanın kabulüne karar verdi. Davacının görev süresinin her bir eğitim kurumu için ayrı ayrı hesaplanması gerektiğine ve bu takdirde görev süresinin dolmadığına karar verildi. Müdürlük kadrosunun boş hale getirilemeyerek davacının göreve devam edeceğine karar verildi. Bu karar okul müdürleri için emsal teşkil ediyor. Müdürlük kadrosu için görev süresinin hesaplanmasının nasıl yapılacağı da mahkeme kararı ile kesinleşmiş oldu. Diğer okul müdürlerinin uyuşmazlıklarında da emsal teşkil edecek.

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi MUTTAŞ 10 Güvenlik Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP