DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Öğretmen Ancak Mahkeme Kararıyla Hastaneye Sevk Edilebilir

Öğretmen Ancak Mahkeme Kararıyla Hastaneye Sevk Edilebilir

Aktif olarak görev başında olan bir öğretmenin akıl sağlığı yerinde olmadığı gerekçesiyle zorla hastaneye sevk etmek mümkün değildir.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:17
Öğretmen Ancak Mahkeme Kararıyla Hastaneye Sevk Edilebilir
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Vesayet Makamı Sevk Edebilir
Bazı okullarda öğretmenlerin akıl sağlıklarının yerinde olmadığı şeklindeki iddialar sık sık gündeme gelmektedir. Bu durum karşısında idareciler ne yapacaklarını şaşırabilmektedir. Mevzuata hâkim olmayan bazı yöneticiler öğretmenleri hastaneye gidip sağlık raporu almaya zorlamaktadır. Ancak idarecilerin böyle bir görevi olmadığı gibi yetkileri kapsamında da değildir. Bunun yerine bulunulan bölgedeki vesayet makamına başvurulması gerekmektedir. Vesayet makamı da sulh hukuk mahkemesi olduğu için bu konuda karar verecek olan da sulh hukuk mahkemesi başkanı olacaktır. 

Vesayet makamına bildirmek yöneticilerin görevleri arasındadır. Dolayısıyla burada seçimlik bir durum ilbet yoktur. Akıl sağlığı ile ilgili şüphe uyandıran bir durum olması halinde yöneticilerin vesayet makamına durumu bildirmeleri zorunludur. Bunun yanı sıra hakkında bu tür iddialar bulunan öğretmen kendi isteği ile de hastaneye başvurabilir. Kendi isteği ile gitmesinin önünde herhangi bir engel yoktur. 

Öğretmen zorla hastaneye götürülerek rapor alınırsa bu rapor kişi hakkında yapılacak değerlendirmelerde esas alınamayacaktır. Dolayısıyla boş yere uğraşılmış olunacaktır. Öğretmenlerin iş huzurunun bozulmaması adına sürecin mahkeme yordamıyla yürütülmesi de en sağlıklı olanıdır. Mahkeme yordamıyla sürecin yürütülmesi halinde sonradan pişman olunacak herhangi bir adım da atılmamış olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Belediyesi İSPER 210 Personel Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP