DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Milyonlarca gence müjdeli haber geldi!

Milyonlarca gence müjdeli haber geldi!

Genç nüfusun kendi işlerini kurmaları ve de hayallerini gerçeğe dönüştürmeleri kapsamında kredi, vergi ve prim desteği bu yıl artış gösterecektir.

ABONE OL
9 Şubat 2022 06:40
Milyonlarca gence müjdeli haber geldi!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Prim desteği ile devlet tarafından pek çok kolaylık ve fırsat devlet tarafından sunulmaktadır. Gelir İdaresi Başkanlığı genç girişimcilere vergi, sigorta prim teşviki ve de diğer iş alanlarında sağlanmış olan faydalar ile ilgili hazırlamış olduğu rehbere göre vergi desteğinden yararlanmak için belli başlı şartları yerine getirmek gerekmektedir.

Vergi Prim Teşviki İçin Sağlanan Kolaylıklar Nelerdir?

Vergi desteği kapsamından yararlanmak isteyenler kendi işinde aktif olarak çalışmalı, idare eden kişinin 18 yaşından büyük ve aynı zamanda da 29 yaşından da küçük olması şartı söz konusudur.

İlk defa vergi ile yükümlü olanların ise sigorta primleri 1 yıl en alt sınır üzerinden hesaplanacaktır. Vergi prim teşviki kapsamında çalışmaya başlanmasından 3 yıl içinde sağlanan kazancın 75 bin liranın bir kısmı vergi dışı bırakılması planlanmaktadır.

Eğer bir vergi dönemi içinde teşvikten yararlanılmaması üzerine diğer yıllara bu teşvik hakkı ertelenmemektedir.

Bu vergi teşvikinden yararlanılması adına işe başlama tarihi net olarak kanuni süre çerçevesinde bildirilmelidir.

Bu prim teşviki uygulamasından yararlanmak isteyenler ise bağlı oldukları vergi dairesinden Genç Girişimcilere Kazanç İstisnası belgesini temin etmelidirler.

Bu belge ile de Sosyal Güvenlik Kurumu merkezine başvuru yapmaları gerekmektedir. Ortaklık durumunda ise bir kişinin teşvik şartlarını taşımaması halinde diğer ortaklar da teşvik halinden yararlanamamaktadır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP