DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Memurları İlgilendiren Danıştay'dan İkramiye Kararı

Memurları İlgilendiren Danıştay'dan İkramiye Kararı

Danıştay topu sözleşme içerisinde yer alan ve kamu görevlilerini ilgilendiren bir karar imza attı. Kamu çalışanlarının toplu sözleşme ikramiyesi almasını engelleyen kanunun yürütmesi durduruldu.

ABONE OL
9 Şubat 2022 06:53
Memurları İlgilendiren Danıştay'dan İkramiye Kararı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Danıştay memur ikramiyesi ne oldu? Memur-Sen ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı arasında imzalanan toplu iş sözleşmesinde bulunan bir karar tepkilere neden oldu.

‘Toplu Sözleşme İkramiyesi’nde bulunan bazı maddeler kamu çalışanlarının itirazı ile karşılandı. Karar hakkında Danıştay’a dava açıldı.

Bu madde bünyesinde alanıyla ilgili kamu görevlisi sayısının yüzde 1’inden az olan sendikaların hakları kısıtlandı. Bu sendikalara üye olan kamu görevlileri toplu sözleşme ikramiyesi almasını önüne geçilmişti.

Açılan dava sonucunda Danıştay sözleşmede yer alan hükmün iptaline karar verdi.

Hangi Karar Verildi

Dairenin kararında sendikal faaliyetlerin anayasal güvence altına alındığını bildirdi.

Toplu sözleşme hakkı kapsamında, kamu görevlilerinin toplu sözleşme yapma hakkının kanunla korunduğunu açıklayan Danıştay ‘Toplu Sözleşme İkramiyesi’ 23. Maddesinde bulunan ifadelerin, ilgili mevzuat hükmünü kısıtlayıcı bir madde olarak değerlendirdi.

Daha önce toplu sözleşme metinlerinde yer almayan bu maddenin düzenlenmesi talimatı verdi.

Toplu sözleşme hakkının, kanunun belirlediği şekilde olması gerektiğini belirten Danıştay farklı yöntemlerle düzenleme yapma hakkını tanımadığını bildir. Danıştay bu durumun hukuka uygun olmadığına karar verdi.

Yakın zamanda yapılan toplu sözleşme maddeleri kamu çalışanları arasında krize neden olmuştu. Toplu ikramiye alımının önüne geçecek bu maddelerin sendikalar arasında ayrıma yol açacağı bildirilmiştir.

Maddede aynı hizmet kolunda çalışan kişilerin farklı sendikalara üye olmaları nedeniyle eşit haklardan yararlanılmaması konunun Danıştay’a taşınmasına neden oldu.

Danıştay davayı inceledi ve bu düzenlemenin mevzuata ve hukuka uygun olmadığını bildirdi. Danıştay tarafından verilen bu karar sayesinde sendika üyesi olan bütün memurlar toplu sözleşme ikramiyesinden yararlanabilecek.

İlginizi Çekebilir:  Kuşadası Belediyesi Şoför Ve İşçi Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP