DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Lisansüstü Mezunu Olan Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri

Lisansüstü Mezunu Olan Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri

Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı eğitim kurumlarında ücretli öğretmen olarak çalışmakta olan lisansüstü eğitim mezunu öğretmenlere ücretler artırılarak ödenir.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:58
Lisansüstü Mezunu Olan Ücretli Öğretmenlerin Ek Ders Ücretleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Toplu Sözleşme Hükümleri 
2017 yılında imzalan toplu sözleşme hükümlerine göre 2018 ve 2019 yıllarını kapsayacak şekilde ücretli öğretmenlerin ücretleri düzenlenmiştir. Bu düzenlemeye göre yüksek lisans veya doktora mezunu olan ücretli öğretmenlere ödenecek ek ders ücretlerinin artırılarak ödeneceği kararlaştırılmıştır. Bu kapsamda yüksek lisans mezunlarına %5, doktora mezunlarına ise %15 artırımlı olarak ek ders ücreti ödenecektir. 

Özel eğitim alması gereken öğrencilere yönelik açılan eğitim kurumlarında verilecek derslerin ücretleri de artırımlı olarak ödenmektedir. Örneğin cezaevindeki özel eğitim sınıflarında derse giren öğretmenler %25 artırımlı olarak ücret alacaklardır. MEB’in açtığı örgün ve yaygın eğitimi destekleme ve yetiştirme kurslarında ise bu oran %100 olarak belirlenmiştir. 

Yüksek lisans ve doktora mezunu olan ücretli öğretmenler için de ücretlerin artırımlı olarak ödenmesi toplu sözleşme hükümlerinde yer almaktadır. Buna ilave olarak Danıştay kararında da bu husus ayrıntılı bir şekilde ele alınmıştır. Dolayısıyla lisansüstü mezuniyeti bulunan ücretli öğretmenlerin bu hususu muhakkak belirtmeleri gereklidir. 

Yargı tarafından verilen bu karar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından il teşkilatlarına gönderildi. Dolayısıyla bu konuda herhangi bir aksaklık yaşanması söz konusu olmayacaktır. Yaşanacak olursa mahkemeye dahi başvurmadan idari süreçlerle üstesinden gelmek mümkün olacaktır. 

Ücretli Öğretmenlerin Maaşları 
Ücretli öğretmenler bir dönem oldukça gündeme gelmiş olmasına rağmen şimdilerde yeniden gündemin gerisinde kalmaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından bu husus dile getirilmiş ve ikinci 100 günlük eylem planı içerisine bu konu dahil edildi. Ücretlerin %100 artırılması gündemde iken bu konu unutuldu ve hali hazırda Pasgol herhangi bir adım da atılmadı.

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi Dabel Kuruluşu İşçi Alımı

Ülkemizin en dezavantajlı bölgelerinde görev yapmakta olan ücretli öğretmenler bunun karşılığını alamamaktan dert yanmaktadırlar. Zira maaşları bir asgari ücret seviyesine dahi çıkmamaktadır. Dolayısıyla bu şartların acil olarak iyileştirilmesi gerekiyor. Aksi takdirde mağduriyetler daha da çok artacak ve bu durum eğitim kalitesini istemeden de olsa etkilemeye başlayacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP