DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Çalışanların en çok merak ettiği konuların başında kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama işleminin nasıl yapıldığı gelir. Bu yazımızda kıdem ve ihbar tazminatından bahsedeceğiz.

ABONE OL
11 Nisan 2022 22:35
Kıdem ve İhbar Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama, sigortalı olarak çalışan kişinin sigortalılık süresi dikkate alınarak yapılır. Yazımızın devamında kıdem ve ihbar tazminatı hesaplama yöntemlerine değineceğiz.

Kıdem Tazminatı Hesabı

Kıdem tazminatı hesabı yapılırken, kişinin giydirilmiş brüt ücreti hesaba alınır. Kişinin çalıştığı her bir yıl için 30 günlük giydirilmiş brüt ücreti ile hesaplama yapılır.

Giydirilmiş ücretin içerisinde, kişinin brüt ücretinin üzerine ilave edilen, yemek ücreti, yol ücreti, prim, ikramiye vb. düzenli yapılan ekstra gelirler bulunmaktadır. Kişi işyerinde 3 yıl çalışmış ise (30 günlük giydirilmiş ücreti * 30) tarzında kaba bir hesaplama yapabiliriz.

Burada dikkat etmemiz gereken önemli bir konu bulunmaktadır. Kıdem tazminatı hesaplanırken, kıdem tazminat tavanı baz alınarak işlem yapılmalıdır.

Kişinin 30 günlük giydirilmiş ücreti, kıdem tazminat tavanını geçiyor ise, geçen kısmı hesaba katmadan sadece kıdem tazminat tavanı kadar olan ücret ile hesaplama yapılmalıdır.

İhbar Tazminatı Hesabı

İşveren, 4857 sayılı İş Kanunu’nun ilgili maddesine göre, derhal fesih dışında kalan maddelere istinaden çıkardığı işçileri ihbar süresince çalıştırmak, eğer çalıştırmayacaksa ihbar ücretini ödeyerek işten çıkarmak durumundadır.

İhbar tazminatı hesabı yapabilmek için işçinin çalışma süresinin bilinmesi gerekmektedir. Kişinin çalışma süresi 6 aya kadar ise 2 hafta, 6 ay 1,5 yıl arası çalışmışsa 4 hafta, 1,5 – 3 yıl arası çalışmışsa 6 hafta, 3 yıldan fazla çalışmışsa 8 hafta ihbar süresi bulunmaktadır.

Kişinin brüt ücreti üzerinden hesaplama yapılır. Örneğin kişi 2 yıl çalışmış ise (brüt 1 günlük ücreti * 6hafta) yani kişinin bir günlük ücretinin 6 haftayla yani 42 günle çarpılması sonucunda ihbar tazminatını hesaplamış oluruz.

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi Dabel Kuruluşu İşçi Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP