DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İşte İl İl 2020 de En Çok İstihdam Edilecek Meslekler

İşte İl İl 2020 de En Çok İstihdam Edilecek Meslekler

2019 İş gücü Piyasa Analiz Raporu Açıklandı .İşte İl İl 2020 de En Çok İstihdam Edilecek Meslekler neler. Mesleklerin geleceği bakışlı konferans söyleşilerinden ve geleceğe dair mesleklerin analizleri...

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:56
İşte İl İl 2020 de En Çok İstihdam Edilecek Meslekler
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Eskisi İş ve İşçi Bulma Kurumu, yenisi İŞKUR. Kimisinin bir işe yaramadığını düşündüğü, kimisinin gece gündüz dua ettiği kurum. Hatta kapatılması beklenen İŞKUR un,  2012 de ‘Her işsizin bir danışmanı olacak’ sloganıyla hareket edip, büyük bir değişiklikle yoluna devam eden bir kurum. Danışmanların göreve başlamasıyla personel sayısını ikiye katlayan kurumun işleyişi yeni yeni rayına oturdu diyebiliriz. Klasik memur anlayışından öte vatandaşlara adeta aileden biri olma hissi yaşatan genç ve dinamik bir potansiyel. Vatandaş en başta önemsenmeyi, değer verilmesini bekler. Değil mi? Özellikle işsizler, engelliler.

İşkur gerek iş arayanlara gerekse de işçi arayan işverenlere hizmet noktasında tam destek vermektedir. Ayrıca işsizlik sigortası ödeneği hizmeti ve aktif işgücü hizmetlerinin meslek edindirme kursları ve işbaşı eğitim programları işsiz kalan ve iş arayanlar için çok önemli hizmetlerdir. Ayrıca okullarda öğrencileri doğru mesleğe yönlendirip geleceğe hazırlayan meslek danışmanlığı hizmeti de mevcuttur.

Bir de her yıl yayımlanan işgücü piyasası analizleri. 2019 işgücü piyasasının verileri yılın son günü İşkur tarafından yayımlandı. Bu analizler ile açık işler, temininde güçlük çekilen meslekler, istihdam artışı-azalışı beklenen meslekleri, piyasanın arz ve talep verilerini içeren temel verilere ulaşılabiliyor. Türkiye’ deki tüm işverenlere sorulan sorular neticesinde 2020 yılında en fazla istihdam beklenen mesleklerden makineci, satış danışmanı, pazarlamacı, güvenlik görevlisi, temizlik görevlisi, şoför –yük taşıma sayılabilir.

İlginizi Çekebilir:  Ereğli Belediyesi Güvenlik Görevlisi Alımı

tablo48

İşgücü piyasasının analizleri, Türkiye’deki işsizlerin büyük bir bölümünün vasıfsız olduğunu gösterip,  İşkurun mesleki eğitim kurslarının ve işbaşı eğitim programlarının önemini ortaya koymuştur. İşverenler kalifiye eleman bulmakta zorlandıklarını,  bunun için İşkurun aktif işgücü programlarını uyguladıklarını belirtmişlerdir. İşkurun işverenlere maliyetsiz işgücü sağlamalarından büyük memnuniyet duyduklarını ifade etmişlerdir. Bu analiz neticesinde işverenlerin ifadesiyle Türkiye’de işsizliğin değil mesleksizliğin olduğu ortaya çıkmıştır.

Analiz sonucunda ortaya çıkan temininde güçlük çekilen mesleklere göre bir planlamayla kursların açılması en can alıcı noktadır. İstanbul’daki verilere göre toplam çalışanların yüzde 65,9’u erkek, yüzde 34,1’i kadındır. Ayrıca İstanbul’daki işverenlere temininde güçlük çektikleri meslekler sorulduğunda alınan  cevaplar şöyledir: Makineci (dikiş) 5.101  kişi, güvenlik görevlisi 1.276 kişi,  garson (servis elemanı) 762 kişi,  müşteri temsilcisi 677 kişi,  ürün tanıtım görevlisi 675 kişi,  bulaşıkçı (stevard) 588 kişi, temizlik görevlisi 550 kişi, konfeksiyon işçisi 481 kişi,  yazılım mühendisi 468 kişi,  ütücü 436 kişi,  diğer 19.999  olarak toplam 31.014 kişidir.

Tüm Türkiye’deki işverenlerin temininde güçlük çekilen meslekler bazında verilen yanıtlar doğrultusunda İşkurun yayımladığı işgücü piyasası analizine göre varılan sonuçlar aşağıdaki tabloda verilmiştir.

tablo42

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP