DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İş Bulma Oranı Yüksek Bölümler Açıklandı

İş Bulma Oranı Yüksek Bölümler Açıklandı

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi yaptığı araştırma ile 70 bölümü istihdam açısından inceledi ve verileri internet sitesi üzerinden paylaştı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:35
İş Bulma Oranı Yüksek Bölümler Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstihdam Oranı
Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi üniversite tercihi yapacak gençlerin faydalanabileceği çok önemli bir araştırmaya imza attı. Araştırma neticesinde hangi bölümlerden mezun olanların istihdam edilme oranlarının yüksek olduğu, hangi bölümlerden mezun olanların bölümleriyle alakasız işlerde çalıştıkları gibi sonuçlar elde edildi. Böylelikle meslek seçimi yapmakta zorlanan adaylar için son derece önemli bir kılavuz olacağını ifade edebiliriz. 

İlk olarak araştırmada istihdam oranı en yüksek bölümler yer aldı. Araştırma sonucuna göre ilk 3 sırada sırasıyla pilotaj, eczacılık ve fizyoterapi bölümleri yer aldı. İstihdam oranları ise %77, %73 ve %69 olarak sıralandı. Son 3 sırada ise biyomühendislik, maliye ve hukuk bölümleri yer aldı. Özellikle hukuk bölümünde staj süresinin dahil edilmiş olması bu oranın çok düşük olmasına neden olmuştur. Ayrıca istihdam oranı mezun olduktan sonra ilk 12 ay içerisinde işe girme oranını göstermektedir. 

En kısa süre içerisinde iş bulan bölümler ise tekstil mühendisliği, iç mimarlık ve mimarlık bölümleri mezunları oldukları belirlendi. En çabuk iş bulan tekstil mühendisleri ortalama 4 ay 2 gün içerisinde iş bulabilmektedir. Ücret açısından değerlendirdiğimizde ise en yüksek ücretin tıp fakültesi mezunlarının aldığı gözlemlenmektedir. Hemen arkasından ise pilotaj ve uçak mühendisliği bölümü mezunları gelmektedir. En düşük ücretler ile çalışanlar ise maliye, çalışma ekonomisi ve sağlık yönetimi bölümü mezunları olarak belirlendi. 

Nitelik Uyuşmazlığı 
Araştırmada yer alan başlıklardan birisi de nitelik uyuşmazlığı oldu. Mezun olduğu bölüm ile ilgili iş yapanların puanı en düşük olurken alakasız işlerde çalışan bölüm mezunlarının puanları daha yüksek olmaktadır. Buna göre eczacılık, tıp ve hukuk mezunlarının genel olarak kendi alanları ile ilgili işlerde çalıştıkları belirlendi. En alakasız bölümlerde çalışanlar ise turizm, maliye ve arkeoloji bölümleri olarak tespit edildi. 

Kamuda İşe Yerleşme Oranı
Mezun olan kişilerden kaçta kaçının kamuda istihdam edildiğine ilişkin verilere bakıldığında %96 ile en yüksek oranın tıp fakültesi olduğu görülmektedir. Bunun nedeni ise tıp fakültesi mezunlarının zorunlu hizmet sürelerinin bulunmasıdır. İkinci sırada sağlık hizmetleri %36 oranla gelirken üçüncü sırada %32’lik oranıyla diş hekimliği gelmektedir. 

Kamuda istihdamı en düşük olan bölümler ise pilotaj, iç Kaçak İddaa mimarlık ve güzel sanatlar olarak belirlenmiştir. Bu bölümlerden mezun olanların %1-2’si ancak kamuda istihdam edilebilmektedir. 

Maaş Verileri
Univeri.cbiko.gov.tr adresinden tüm bu istatistiklere ulaşabilmek ve sorgulama yapabilmek mümkündür. Öyle ki maaş verileri dahi ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır. Özellikle bölüm tercihi yapacak adayların bu konuda büyük bir yardım alacaklarını söyleyebiliriz. Akıllardaki tüm soru işaretleri geniş bir fotoğraf sayesinde çözüme kavuşacak ve sorun ortadan kalkacaktır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP