DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İhraç Edilen Personeller Pasaport Alabilir Mi

İhraç Edilen Personeller Pasaport Alabilir Mi

Kamu görevinden ihraç edilen personeller çeşitli sebeplerden ötürü yurtdışına çıkmak istiyor ancak pasaport alıp alamayacaklarını merak ediyorlar.

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:58
İhraç Edilen Personeller Pasaport Alabilir Mi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İdari Şerh
KHK’lar ile görevlerinden ihraç edilen kişilerin pasaportları iptal edilirken TC kimlik numaralarına da şerh koyuldu. Böylelikle yeni pasaport almaları da engellendi. İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklamaya göre ise 150 bin kişinin pasaportunda bulunan şerh kaldırılmıştı. Ancak bu kişiler KHK ile görevlerinden çıkarılan kişilerin birinci derece yakınlarını içeriyordu. Yani KHK listesinde yer alan kişilerin yurtdışı yasakları halen daha devam ediyor. 

Mahkeme Kararı
KHK listelerinde ismi yer alan bazı kimseler mahkemelerce takipsizlik ya da beraat kararı almış olsalar dahi üzerlerindeki yasak devam etmektedir. Her ne kadar mahkemelerde yurtdışı yasağının kaldırılması şeklinde bir karar verilse Bets10 dahi bu karar idari şerhi kaldırmamaktadır. 

KHK ekli listesindeki kişilerin yurtdışına çıkabilmeleri için ilk olarak bu ekli listelerden çıkmaları gerekmektedir. Bu durumda tüm her şey eski haline dönecektir. İkinci bir seçenek ise meclisten çıkarılacak yeni bir düzenleme ile yurtdışına çıkış yasaklarını toplu bir şekilde kaldırılması olacaktır. Bu durumda tüm KHK ekli listesindeki kişilerin yasakları kaldırılacak ve sadece yargı kararları esas alınacaktır. Hali hazırda pasaport işlemleri için nüfus ve vatandaşlık müdürlüklerine giderek dilekçe ile başvuruda bulunabilirler. Verilecek cevaba göre yargı yolunun takip edilmesi de söz konusu olabilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP