DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İdare Mahkemesi Yarı Zamanlı Çalışma İle İlgili Önemli Bir Karar Verdi

İdare Mahkemesi Yarı Zamanlı Çalışma İle İlgili Önemli Bir Karar Verdi

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’nda düzenlenen yarı zamanlı çalışma hakkında Bakanlar Kurulu tarafından usul ve esaslar yayınlanmadığı için memurların faydalanamaması yargıdan döndü.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:32
İdare Mahkemesi Yarı Zamanlı Çalışma İle İlgili Önemli Bir Karar Verdi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tüm Memurları İlgilendiriyor
657 sayılı Devlet Memurları Kanunu çocuk sahibi olan anne ve babalara yarı zamanlı çalışma hakkı tanımaktadır. Ancak bu konuya ilişkin usul ve esasların Bakanlar Kurulu kararıyla belirleneceği de ifade edilmiştir. Bu sebeple uygulamada kimseye yarı zamanlı çalışma hakkı verilmemekte ve esasların yayınlanması beklenmekteydi. 

İdare mahkemesi tarafından verilen karar ise memurlara müjde niteliği taşıyor. Evlatlık edinen bir polis memuru kurumundan yarı zamanlı çalışma talebinde bulundu. Ancak Emniyet bu talebi usul ve esasların yayınlanmaması nedeniyle reddetti. Polis memuru ise bu konuyu yargıya taşıdı. İdare mahkemesi yaptığı incelemeler neticesinde usul ve esasların yayınlanmamış olmasının kanunen tanınmış bir hakkın kullanılmasına engel olamayacağına karar verdi. Böylelikle polis memuruna yarı zamanlı çalışma hakkının verilmesi kararlaştırıldı. 

İdare mahkemesinin kararı bölge idareye taşındı. Bölge idare mahkemesi de idare mahkemesinin kararını doğru bularak onadı. Böylelikle memurlar için umut ışığı belirlendi. Eğer Danıştay tarafından da bu karar onanırsa bu durumda tüm memurlar için emsal teşkil etmesi mümkün olacaktır. aynı durumda olan ve yarı zamanlı çalışmak isteyen anne ve Onwin babalar öncelikle kurumlarına başvurmalı sonrasında da ret cevabına istinaden dava açmalıdır.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP