DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

İdare Mahkemesi OHAL Komisyonu Kararını İptal Etti

İdare Mahkemesi OHAL Komisyonu Kararını İptal Etti

Ankara 20. İdare Mahkemesi, OHAL Komisyonu tarafından verilen bir ret kararının iptali yönünde karar verdi. Bylock’u Oğlu Kullanmış…

ABONE OL
10 Şubat 2022 20:57
İdare Mahkemesi OHAL Komisyonu Kararını İptal Etti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

FETÖ üyelerinin gizli bir şekilde haberleşmek amacıyla kullandığı Bylock programını kullandığı gerekçesiyle kamu görevinden çıkarılan ve OHAL Komisyonu başvurusu da reddedilen kişi idare mahkemesine başvurdu. Ankara 20. İdare Mahkemesi yaptığı incelemeler neticesinde OHAL Komisyonu kararının hatalı olduğuna kanaat getirdi ve kişinin göreve iade edilmesine karar verdi. 

Başvurucunun dosyasında Bylock kullandığı iddia edilmiş ise de cumhuriyet savcılığı tarafından yapılan soruşturma neticesinde kişinin kendisinin değil oğlunun Bylock kullanıcısı olduğunun belirlendiği aktarıldı. Başkaca bir delil bulunmaması nedeniyle de kişinin göreve iadesine karar Akcebet verildi. 

Yakın Akraba Kriter Olmayacak

Ankara 20. İdare Mahkemesi tarafından verilen bu kararın en önemli yanlarından birisi ise yakın akrabaların kriter sayılmayacak olmasıdır. Suçların şahsiliği ilkesi gereğince başkasının işlediği suçtan ötürü diğer kişiler cezalandırılamayacaktır. Bu bağlamda gerek OHAL Komisyonu gerekse de idare mahkemeleri bu evrensel kuralı göz ardı etmeden kararlarını vermeye devam edecektir. OHAL Komisyonu, Ocak ayı içerisinde incelediği dosyalar hakkında herhangi bir açıklamada bulunmazken dosyaların yarıya yakınının incelemesinin devam ettiğini ifade edebiliriz. Aylık 4.800 karar ile bu dosyaların 1 yıl içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Belediyesi Terminal Hizmetlisi Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP