DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Gastronomi Mezunları Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmeni Olabilecek

Gastronomi Mezunları Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmeni Olabilecek

Gastronomi bölümünden mezun olan kişiler MEB bünyesinde sözleşmeli öğretmen olabilir. Öğretmenlik Başvurusu Yapabilecekler...

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:16
Gastronomi Mezunları Yiyecek İçecek Hizmetleri Öğretmeni Olabilecek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Milli Eğitim Bakanlığı Personel Genel Müdürlüğü tarafından gastronomi mezunlarını sevindirecek bir açıklama yapıldı. 2019 yılında MEB tarafından yapılacak olan sözleşmeli öğretmenlik alımı için gastronomi mezunları da ilgili bölümlere başvurabilecek. Yiyecek İçecek Hizmetleri alanındaki öğretmenlikler için gastronomi mezunları da eğitim şartını sağlayacaklar. Ancak öğretmenlik yapmak için gerekli olan pedagojik formasyon şartı, gastronomi mezunları tarafından da sağlanmalıdır. 

Ankara BİM’den ilgili karar
Gastronomi mezunu olan, pedagojik formasyon belgesine sahip olan bir aday, MEB tarafından yapılan sözleşmeli öğretmenlik alımı için yiyecek içecek hizmetleri öğretmenliğine başvurmak istemiştir. Ancak başvurusu kabul edilmemiştir. Bunun üzerine Betist dava açılmıştır. Açılan davada Ankara Bölge İdare Mahkemesi 4. İdari Dava Dairesi 31/01/2019 tarih ve Esas No:2019/8 Karar No:2019/108 sayılı kararı vermiştir. Bu kararda başvurunun kabulüne hükmedilmiştir.

Bu karar gastronomi mezunları için emsal teşkil edecektir. Bundan sonra MEB tarafından alınan ilgili sözleşmeli öğretmenlik bölümleri için başvuru yapabileceklerdir. Ancak bunun için pedagojik formasyon eğitimi alınması gerekiyor. 
Gastronomi mezunları turizm, seyahat, ulaştırma gibi pek çok sektörde restoran ve otel gibi yerlerde çalışabilmektedir. Genelde şef olarak çalışan gastronomi mezunları yemek alanında her yerde çalışabilmektedir. Bundan sonra öğretmenlik alanında da çalışmaları mümkün olacaktır. MEB tarafından şu anda açılan 20 bin sözleşmeli öğretmen alımı için başvuru yapabilirler.

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi MUTTAŞ 10 Güvenlik Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP