DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Eyt’liler Sağlık Hizmeti Alabiliyor Mu? (Özel Haber)

Eyt’liler Sağlık Hizmeti Alabiliyor Mu? (Özel Haber)

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan konularından biri de kısa adı EYT olan emeklilikte yaşa takılanların durumu oldu.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:56
Eyt’liler Sağlık Hizmeti Alabiliyor Mu? (Özel Haber)
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz yılın en çok konuşulan konularından biri de kısa adı EYT olan emeklilikte yaşa takılanların durumu oldu. 8/9/1999 tarihi öncesi işe başlayıp emeklilik hakkı elde etmek için prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık süresi şartlarını sağlayarak yaş şartını sağlamayı bekleyen sigortalılar EYT’li olarak ifade edilmektedir. Peki Emekli olabilmek için aranan şartlardan biri olan yaş şartının dolmasını bekleyen EYT’liler sağlık hizmetlerine erişebiliyor mu?
    EYT nedir?
    Sosyal güvenlik kapsamında sunulan en önemli haklardan biri olan emeklilik haklarından faydalanabilmek için bazı şartların yerine getirilmesi gerekiyor. Buna göre kişilerin Sosyal Güvenlik Kurumundan emekli olarak aylık alabilmeleri için sigortalılık süresi, prim ödeme gün sayısı ve yaş şartının yerine getirmiş olmaları gerekmektedir. Bununla birlikte 8/9/1999 öncesinde işe başlayanlardan belirli prim ödeme gün sayısı ve sigortalılık sürelerini dolduranlar için yaş şartı bulunmazken, 8/9/1999 tarihinde 4447 sayılı Kanunla yapılan düzenleme ile emeklilikte 58 ve 60 yaş şartı getirilmiş ancak çalışanların yapılan değişiklikten hemen etkilenmemesi amacıyla da kademeli bir geçiş süreci öngörülmüştür. Bu durum diğer şartları yerine getiren sigortalılar için emekli olabilmekte için aranan yaş şartını bekleme durumunu yani EYT’yi oluşturmuştur.
    Sağlık Hizmetini Nasıl Alacaklar?
    Primi ödeme gün sayısı şartını yerine getirmiş olması nedeniyle halihazırdaki işinden ayrılarak sigortalılığını sona erdiren ve emekli olabilmek için yaş şartını bekleyen EYT’liler genel sağlık sigortası kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanma imkanları mevcut. Bu durum için 5510 sayılı Kanununda yer alan düzenlemelerden bahsedebiliriz.
    Öncelik 100 Gün Hakkı
    İlgili Kanun gereği prim ödeme gün sayısı şartını dolduran bir EYT’li işinden ayrılması yani sigortalılığını sona erdirmesi halinde on gün süreyle genel sağlık sigortasından yararlanabilmektedir. EYT’li sigortalılığını sona erdirdiği tarihten geriye doğru bir yıl içinde 90 günlük zorunlu sigortalılığının olması halinde ise, sigortalılık niteliğini yitirdikleri tarihten itibaren 90 gün süreyle daha sağlık hizmeti alabiliyor. Hatta yine ilgili Kanun gereği bu sürede yalnızca kendisi değil kendisi ile birlikte bakmakla yükümlü olduğu kişilerde bu sürede genel sağlık sigortası haklarından faydalanabiliyorlar.
    Peki 100 Gün Sonra…    
    Sigortalılığı sona erdiği tarihten itibaren 100 gün daha genel sağlık sigortalısı sayılan EYT’linin 100 günden sonra bu kapsamdaki genel sağlık sigortalılığı sona ermektedir. Bu günden sonra sağlık alabileceği ilk husus bakmakla yükümlülük. EYT’li öncelikli olarak eşinin sigortalı olarak çalışması halinde eşi üzerinden, bu durumun olmaması durumunda sigortalı çalışan çocukları üzerinden sağlık hizmeti alabilir. Ancak burada şuna dikkat!!! çocuğunun üzerinden sağlık hizmeti almak isteyen EYT’linin gelirinin asgari ücretin altında olması gerekli bunun içinde gelir testi yaptırılması şart.
    Son İmkan Zorunlu GSS
    Bu saydığımız haklardan yararlanma imkanı olmayan ve başkaca da bir sosyal güvenlik hakkı bulunmayan EYT’li 1.1.2012 yılında yürürlüğe giren zorunlu GSS kapsamında sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. EYT’linin bu imkandan yararlanması için herhangi bir işlem yapmasına gerek yok. Sosyal Güvenlik Kurumu bu kişileri otomatik tespit ederek genel sağlık sigortası kapsamına alıyor. EYT’li bu sayede aylık 88.29 TL prim ödeyerek sağlık hizmetinden yararlanabiliyor. Eğer gelirinizin düşük olduğunu düşünüyorsanız da gelir testi imkanınız mevcut. Gelir testi yaptırarak gelirinizin düşük olduğunu tespit ettirmeniz halinde tüm primleriniz devlet tarafından karşılanıyor.
    Sonuç olarak baktığımız emeklilik için yaş şartının dolmasını bekleyen EYT’li 5510 sayılı Kanun kapsamında sağlık hizmetlerinden faydalanmaya devam edebileceğini söyleyebiliriz… 

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Belediyesi 2022 Şoför Alımı

Makale:Taha UĞUR

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP