DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

EYT Son Durum Asgari Ücret Memur Ve Emekli Zammı Son Gelişme

EYT Son Durum Asgari Ücret Memur Ve Emekli Zammı Son Gelişme

EYT son durum nedir? Emeklilikte yaşa takılanlar, 3600 ek gösterge için yeni düzenleme ile memura ve emekli maaş zammı için son gelişmeler neler?

ABONE OL
25 Şubat 2022 00:16
EYT Son Durum Asgari Ücret Memur Ve Emekli Zammı Son Gelişme
2

BEĞENDİM

ABONE OL

EYT SON DURUM NEDİR

2022 yılı için asgari ücret, emekli ve memur zammının belirlenmesinden sonra 3600 ek gösterge ile Emeklilikte Yaşa Takılanlar için yapılacak EYT düzenlemesi gündeme geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu yaptığı açıklamadae EYT ile ilgili detayları tarih vererek anlattı.
Ak Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu EYT düzenlemesi şu anda ne aşamada olduğunu, temsilciler ile ne görüşüldüğünü, 360 ek göster ve sözleşmeliler için kadro durumunu, temmuz ayında emekli ve memura yapılacak zam ile ilgili gelişmeleri anlattı.

EYT SON DURUM DÜZENLEME İÇİN TEMSİLCİLERLE 5 KONU GÜNDEMDEYDİ

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammed Emin Akbaşoğlu geçtiğimiz günlerde Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) temsilcileri ile bir görüşme gerçekleştirdi. Konu ile ilgili açıklamasında çalışmalarla ilgili bilgi vererek EYT başta olmak üzere birçok konunun gündemlerinde olduğunu belirtti ve Çalışma Bakanlığı ile birlikte tüm konuları çalıştıklarını söyledi.
Akbaşoğlu 2022 yılı ile birlikte konuların bir süreç içinde ele alındığını, 5 adımlı çalışma olduğunu ve bunların sırasıyla çözüldüğünü belirtti. Sözü edilen 5 adımlı çalışma şöyle:

1. Adım:
İlk adım 2022 yılı için asgari ücretin belirlenmesi: Aralık ayında yapılmış olan toplantılar sonucunda 2022 yılı için asgari ücret brüt 5004 lira, net 4.253 lira olarak belirlenmiştir. Yüzde 50 zam yapılmıştır.

2. Adım:
Memur ve emekliye ek zam: Ocak ayında enflasyon rakamlarının açıklanmasının ardından memurların ve emeklilerin zam oranları da ortaya çıktı. Ayrıca memur ve memur emeklilerine 2.5 puanlık daha ek zam yapılarak, toplam zam oranı yüzde 31’e çıkartılmıştır. SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin enflasyon zammı ile birlikte taban maaşları 1.500 TL’den 2.500 TL’ye çıkartılmıştır. Temmuz ayında tüm emekliler ve memurlar için yeni bir maaş artışı yapılacaktır. Böylelikle yıllık artışlar enflasyon rakamlarının üzerinde olacaktır. Yine tüm emeklilere Ramazan ve Kurban bayramlarında ikramiye ödemesi yapılacaktır.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Belediyesi 2022 Şoför Alımı

3. Adım:
Mayıs ayında 3600 ek gösterge tamam: 2022 yılı ile birlikte memurları ilgilendiren 3.600 ek gösterge çalışmaları da başlamış oldu. Teknik çalışmalardan sonra paydaşlarla ilk toplantı gerçekleştirilmiştir Memur-Sen ve 11 sendika başkanının katılmış olduğu toplantıda talepler değerlendirilmiştir. İkinci toplantının 16 Mar günü yapılması beklenmektedir. Söz konusu çalışmaların tamamlanmasından sonra bu çalışmanın da Mayıs ayında Meclis gündemine gelmesi planlanmaktadır.

4. Adım:
Sözleşmeli için yeni haklar: Sözleşmelilere yeni haklar verilmesi de Ağustos ayında toplu sözleşme metnine giren konulardan olmuştur ve 3.600 ek gösterge çalışması ile birlikte yürütüldükten sonra çözüme ulaştırılacaktır.

5. Adım:
EYT son durum düzenlemesi masaya yatırılıyor: Bu çalışmaların sonrasında EYT konusundaki gelişmeler de değerlendirilecek ve kamuoyu ile paylaşılacatır. Yapılacak olan teknik çalışmalar da sonuçlandırılmış olacaktır.

EYT SON DURUM VE 3600 EK GÖSTERGE

Söz konusu 5 konunun sırayla çözüme kavuşturulduğunu belirten Akbaşoğlu yaptığı açıklamada; Aralık ayı ile birlikte yeni asgari ücret belirlendiğini, bunun ardından emeklilerin ve memurların zam oranları ile ilgili konunun çözüme kavuşturulduğunu, ek zamlar ile ilgili yasal düzenlemenin Meclis’ten geçtiğini, şu an yine milyonlarca memuru ilgilendiren 3600 ek gösterge çalışmasının devam ettiğini, bununla ilgili müzakerelerin sürdüğünü, bunun da yasa teklifi olarak Meclis’e geleceğini ve yasalaşacağını, ardından belediyelerin de dahil olmak üzere tüm sözleşmeli kamu çalışanları ile ilgili konunun ele alınıp çözüme kavuşturulacağını, bunlardan sonra da EYT konusu ile ilgili çalışmaların sonuçlandırılacağını, bu kendi sırası içinde çalışma programlarının aynen devam ettiğini, ne söylemişlerse onu gerçekleştirdiklerini, 2022 yılı içinde EYT’li kardeşlerin konusunu da masaya yatırarak geniş bir katılımcı demokrasi ile ilgili yetkili kurulların da kanaatlerini alacaklarını ve konuyu inşallah sonuçlandıracaklarını, toplumun sorununun kendilerinin sorunu olduğunu, bu konuları ise sadece AK Parti ve Cumhur İttifakının çözeceğini ifade etti.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Belediyesi 2022 Şoför Alımı

EYT TEMSİLCİLERİ İLE NE KONUŞULDU?

Akbaşoğlu EYT temsilcileri olarak 9 kişilik bir heyetin hem kendisiyle hem de MHP Grup Başkanvekili ile görüştüğünü söyledi. Arkadaşlarının kendilerine taleplerini ifade ettiklerini, Meclis’te bir komisyon kurulacağı yolunda haberler çıktğını ve böyle bir durumun söz konusu olmadığını, konunun açıklanan süreçte masaya yatırılacağını ve zaten bu konunun teknik bir konu olduğunu, Çalışma Bakanlığı’nın yapacağı çalışmalarla kapsamının ortaya çıkartılacağını, etki analizi yapılacağını, paydaşlarla görüşmeler içerisinde çalışmasının yapılacağını, 2022 yılı içinde bu çalışmalarla ilgili kamuoyuna net bir şekile Çalışma Bakanı ile birlikte açıklama yapacaklarını belirtti

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP