DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

EPDK Duyurular Akaryakıt Fiyatları İçin Düzenleme Yapılıyor

EPDK Duyurular Akaryakıt Fiyatları İçin Düzenleme Yapılıyor

EPDK duyurular ile akaryakıt fiyatları için yeni düzenleme yapıyor. Yeni düzenleme kimler için yapılıyor, akaryakıt fiyatları nasıl etkilenecek?

ABONE OL
6 Mart 2022 09:53
EPDK Duyurular Akaryakıt Fiyatları İçin Düzenleme Yapılıyor
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Akaryakıt Fiyatları İçin Düzenleme

Akaryakıt istasyonları, akaryakıt fiyatları ile ilgili yeni düzenleme, artan maliyetlere rağmen kar marjları aynı kalan akaryakıt istasyonları için geliyor. TTS Taşıt Tanıma Sistemi’nde komisyoncular aradan çıkarılacak ve bayinin sistemdeki zararını benzin fiyatına yansıtmasının önüne geçilecek.

Ukrayna- Rusya savaşı ile tırmanışa geçen enerji fiyatlarının baskısını azaltmak için çareler aranmakta. Maliyetlere arttığı halde, kar marjları değişmeyen akaryakıt istasyonlarını desteklemek için dağıtıcı şirket komisyonları kaldırılarak, bayilerin zarara uğramasının önlenmesi düşünülüyor.
Aradan komisyoncular çıkarılacağı için Akaryakıt bayilerinin kar marjları, komisyoncular aradan çıkacağından, dolaylı olarak artacak ve bu şekilde akaryakıt fiyatları üzerinde yeni bir baskı oluşmasının önüne geçilmiş olacak.

EPDK Duyurular

EPDK’nın yapacağı bir düzenleme ile yeni Taşıt Tanıma Sistemi’ni devreye alarak, şirket araçlarının aldığı yakıttaki dağıtıcı komisyonlarını kaldırmış olacak. Bu şekilde benzin istasyonları da dolaylı olarak daha fazla gelir elde edeceğinden benzinde dağıtıcı ve distribütör komisyonlarında ekstra artışların yapılmasına gerek olmayacak.

EPDK’dan Açıklama

EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz yaptığı açıklamada, Ankara Ticaret Odası ve İstanbul Ticaret Odası ile görüşme yaptıklarını, enerji sektöründe tüm kesimleri dinleyerek, her türlü maliyetleri hesaplamaları yaparak mağduriyetleri önlemeye çalıştıklarını, bu konuda da akaryakıt bayilerinin bir mağduriyeti bulunduğunu, şimdi ise hayata geçirmeyi planladıkları yeni düzenleme ile akaryakıt dağıtım şirketlerinin Taşıt Tanıma Sistemi’nde bayilere yansıttıkları komisyon tutarlarını artık yansıtmamalarını isteyeceklerini, yani dağıtım şirketlerinin müşteri ile yapacakları anlaşmalarda, kendi kar oranları üzerinden pazarlık yapabileceklerini, bayinin karının ise bayide kalacağını ifade etti.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Belediyesi Terminal Hizmetlisi Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP