DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

E-Devletten Güncellemeyen Hizmet Alamayacak SGK Uyardı

E-Devletten Güncellemeyen Hizmet Alamayacak SGK Uyardı

E-Devlet üzerinden güncelleme yapılması için SGK uyardı. Güncelleme yapmayanlar sıkıntı yaşayabilir ve sağlık hizmeti alamayabilir.

ABONE OL
6 Mart 2022 10:16
E-Devletten Güncellemeyen Hizmet Alamayacak SGK Uyardı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

SGK Uyardı

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun yaptığı uyarı milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor. SGK vatandaşları, sağlık hizmetlerine erişimde bir sorun yaşamamaları için uyardı. e-Devlet üzerinden adres bilgilerinin kontrol edilip güncellenmesi hakkında SGK uyardı. Uyarıda adres bilgisi yanlış ya da eksik olan vatandaşların sağlık hizmetlerinden yararlanamayacakları belirtildi.
Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan açıklamada, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre, vatandaşların SGK hizmetlerinden yararlanabilmeleri için Türkiye’de ikamet etme zorunluluğu olduğu hatırlatıldı. Adres bilgilerinin kontrol edip, gerekiyorsa da güncellemeleri konusunda SGK vatandaşları uyardı. Bu konuda güncelleme yapmayanların sağlık hizmetlerinden yararlanamayacakları belirtildi.

SGK Adres Kayıt Sistemini Esas Alıyor

Kişilerin, Sosyal Güvenlik Kurumu sağlık hizmetlerinden faydalanabilmeleri için, 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre Türkiye’de ikamet etmeleri gerekiyor. Vatandaşların, Türkiye’de ikamet ettiğine dair Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Adres Kayıt Sistemi’nde bulunan bilgileri, genel sağlık sigortasına ait hak sahipliği işlemlerinde esas alınıyor.

Vatandaşlar E-Devlet’ten Güncelleme Yapmalı

AKS Adres Kayıt Sistemi adres bilgileri elektronik ortamda kontrol edilip, genel sağlık sigortalısı olanların sağlık aktivasyon işlemleri (ikili sosyal güvenlik sözleşmesi yapılan ülkelerde ikamet edenler hariç) sağlık hizmetlerinden faydalandırılmasına yönelik sistemsel düzenlemelerin yapılması gerekli. Bundan dolayı vatandaşların sağlık hizmeti almalarında herhangi bir sorun yaşamamaları ve daha iyi bir hizmet alabilmeleri nedeni ile adres bilgilerini e-Devlet Kapısı üzerinden ya da nüfus müdürlüklerinden kontrol edip, gerkiyorsa güncellemeleri gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi Dabel Kuruluşu İşçi Alımı

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP