DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Çoğu Davada Gereksiz Yere Bilirkişi Görevlendiriliyor

Çoğu Davada Gereksiz Yere Bilirkişi Görevlendiriliyor

Başta tüketici davalarında olmak üzere bilirkişi görevlendirilen çoğu davada devlete gereksiz yere bilirkişi ücreti ödetilmektedir.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:37
Çoğu Davada Gereksiz Yere Bilirkişi Görevlendiriliyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kağıt Üzerinden Çözülebilir
Tüketiciler ile satıcılar arasında yaşanan ihtilaflarda sorunun neden kaynaklandığının belirlenmesi için genellikle bilirkişiler görevlendirilmektedir. Ancak bu görevlendirmelerin çoğunda kâğıt üzerinden yapılacak bir inceleme ile neticeye varabilmek de mümkündür. Fakat hakimler sorumluluk almamak için böylesi bir incelemeye girmeden konuyu bilirkişilere göndermektedir. Üstelik istinaf ya da Yargıtay aşamalarında da dosya birkaç kez daha bilirkişi incelemesine gönderilebilmektedir. Bu ise hem maddi açıdan hem de süre açısından zarara uğranılmasına neden olmaktadır. 

İşte bu sorunların üstesinden gelebilmek için bilirkişi incelemelerine bir sınır getirilmesinde fayda vardır. Ancak bu sayede devletin masraflarından bir kalem azaltılmış olacaktır. Bilirkişiler bazı durumlarda değer tayini için de incelemeler Betlike yapmaktadır. Bu gibi durumlarda uzman kişilerin görüşleri elbette ki önem arz etmektedir. Ancak zaman zaman gereksiz bir şekilde yapılan incelemeler neticesinde devlet ya da taraflardan birisi zarara uğratılmaktadır. 

Bilirkişi olarak görev yapan kimseler ise alınan ücretlerin çoğunluğunun yeniden vergiye kesildiğini ifade ediyor. Dolayısıyla sistem iki taraflı olarak sıkıntılı bir şekilde işliyor. Bu nedenle sorunun üstesinden gelmek için sisteme köklü bir şekilde müdahale edilmesi gerekiyor. Kimsenin rant elde etmeyeceği, amacın sadece gerçeği ortaya çıkarmak olacağı bir sistem herkesin ortak idealleri arasında yer almalıdır. 

Bilirkişi incelemelerinde satıcının teknik servis hizmeti sunduğu durumlar da göz ardı edilebilmektedir. Zira bazen tüketici satıcıya başvurmakta ve sorunun giderilmesini istemektedir. Ardından da satıcı sorunu gidermesine rağmen bilirkişi bunu göz ardı edebilmektedir. İşte bu tür problemler sistemde en çok karşılaşılan sorunlar olarak değerlendiriliyor. Bilirkişilik müessesinin en iyi şekilde işletilebilmesi adına eğitmenlere de önemli vazifeler düşüyor. Gerek hakim ve savcılar gerekse de avukatlar ve taraflara iyi bir şekilde eğitim verilirse sorun ortadan kaldırılabilir. Aksi halde sorun ortadan kalkmayacak daha da büyümeye devam edecektir. Bu konuda Adalet Bakanlığı’na da büyük vazifeler düşmektedir. Umarız ki yakın zamanda ciddi çalışmalar yapılarak sisteme müdahil olunur.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP