DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Buğday Fiyatları Ve Una Zam Geldi Ekmek Fiyatları Ne Olacak?

Buğday Fiyatları Ve Una Zam Geldi Ekmek Fiyatları Ne Olacak?

Rusya- Ukrayna savaşı buğday fiyatları ile un fiyatlarının artmasına neden oldu. Ekmek fiyatları bu artışlardan nasıl etkilenecek?

ABONE OL
7 Mart 2022 09:00
Buğday Fiyatları Ve Una Zam Geldi Ekmek Fiyatları Ne Olacak?
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Buğday Fiyatları Ve Una Zam Geldi

Rusya – Ukrayna arasındaki gerginlik devam ediyor. Tüm dünyada enflasyon değerleri yükseliyor. Bu durum Türkiye’de de buğday fiyatlarının çok artmasına sebep oldu. Unun, Türkiye’ye çok pahalı girmesi, ekmek üretici firmaların ekmek fiyatlarına zam yapmasını gerekli kılacak. Ekmeğe çok ciddi bir oranda zam yapılacağı, sektör liderlerinden alınan bilgiler içinde yer alıyor. Piyasamızdaki un fiyatları ile ekmeğe yapılacak zam ile ilgili detaylar haberimizde…

Enflasyon artışı ve hayat pahalılığı, son zamanlarda etkisini daha derinden hissettiriyor. İçi piyasa da etkilenmeye devam ediyor. Rusya- Ukrayna gerginliği ile gelen zamlar alım gücünü n daha da düşürdü. Gelen zamlarla fiyatı artan ürünler içinde un da bulunuyor ve bu durumda da ekmek fiyatlarının artış göstermesi muhtemel olarak görünüyor.
Ukrayna’ya Rusya’nın fiilen giriş yaparak çatışmaların başlaması ile petrol ve buğday fiyatlarında hızlı artışlar olmaya başladı. Bu da Türkiye’nin un fiyatlarının aniden artmasına neden oldu. Sonuç olarak ekmeğe zam kapıda.

Gelen Zamlardan Ekmek Fiyatları Nasıl Etkilenecek?

Toprak Mahsulleri Ofisi’nin, her yıl ithal ettiği buğdayı savaşın etkisi ile daha pahalıya alacağını belirtmesi, Türkiye’de de ekmeğe ciddi bir zam yapılarak satılacağı mesajını verdi. Toprak Mahsulleri Ofisi tarafından yapılmış olan son ihale teklifinden henüz sonuç alınmasa da tekliflerin 517 dolara kadar çıkmış olması, buğday ve un fiyatlarının yükselişe geçebileceğini gösteriyor.

Kilosu 11 lirayı bulan un fiyatları, Devlet tarafından uygun fiyatlı buğday ve un satılmaması durumunda daha da zamlanarak 3 – 3.5 lira bandında satılmakta olan ekmeklerin 4 – 5 lira gibi fiyatlara yükselmesine neden olabileceği anlamını taşıyor. Vatandaşlar Toprak Mahsulleri Ofisi’nden müjdeli bir haber gelmesini bekleyerek ekmek fiyatlarında artış yapılmamasını istiyor.

Yüksek Petrol Fiyatları Ekmek Fiyatlarına Yansıyacak

Ülkemizdeki birçok buğday ve un ithalatçısı, Rusya – Ukrayna arasındaki çatışmanın petrol fiyatlarını da etkilediği ve bu durumun da Türkiye’ye gelecek olan mal gemilerini zora soktuğunu söylüyor.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP