DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Altın için müthiş bir hamle daha geliyor!

Altın için müthiş bir hamle daha geliyor!

5 bin ton yastık altı altın ekonomiye kazandırılması durumu, son zamanlarda söz konusu olmakta ve gündeme taşınmaktadır.

ABONE OL
9 Şubat 2022 06:40
Altın için müthiş bir hamle daha geliyor!
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yastık altı altın kapsamında 5 ton altının ekonomiye nasıl kazandırılacağı ile ilgili açıklamalar Hazine ve Maliye Bakanlığından gelmektedir.

Yeni bir model üzerine çalışılmakta olduğu söylenilmekte olan Bakanlık tarafından oluşturulacak olan bu sisteme aynı zamanda da altın rafineri ve de kuyumcuların da dahil olması beklenmektedir.

Altın Sertifikası Uygulaması

Akredite olmuş kuyumcu veya da darphaneye giderek elindeki altını götürmesiyle beraber bir sertifika alacak. Altın sertifikası ile komisyonsuz bir şekilde altınlarını sertifikalandıracak.

Altınları karşılığında aldığı sertifika ile kişi, istediği zaman güncel olan fiyattan TL hesabına altınlarını geri çevirme olanağına sahip olacak.

Aynı zamanda da sertifikanın bedeli oranın da ise zamana bağlı olarak kâr payı alınması da olanaklı hale gelecektir.

Bu sisteme her kuyumcu dahil olabilecektir. Bu sistem ile kuyumcudan istediği zaman bir kişi altınlarını geri alabilecektir.

İstanbul Altın Rafinesine başvuru ile kuyumcular bu sisteme kolay ve basit yoldan dahil olabileceklerdir.

Bu sistem Kuyumcu Altın Değerleme Sistemi olarak varlığını sürdürecektir. Bu sistem zamanla Türkiye kapsamında da yaygınlaştırılarak uzun vadeli olarak sürdürülmesi beklenmektedir.

Bu sistem ile hem yastık altı olan altın ekonomiye kazandırılacak hem de vatandaş komisyondan kurtularak altını için sertifika sistemine sahip olmuş olacaktır.

Bu sayede de istediği zaman sertifikasıyla gidip altınlarını geri alabilecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP