DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

6-7 Bin TL Maaş ile İş Var Eleman Yok

6-7 Bin TL Maaş ile İş Var Eleman Yok

Bayburt ilinde yaşayan ve esnaflıkla uğraşan Bünyamin Beyazıt, eleman bulunamadığını ve bulduklarında da elemanın kısa bir süre içinde işten ayrıldığını anlattı.

ABONE OL
23 Şubat 2022 16:46
6-7 Bin TL Maaş ile İş Var Eleman Yok
0

BEĞENDİM

ABONE OL

6-7 BİN TL MAAŞ İLE İŞ İMKANI

Beyazıt iş arayan gençlere “İş var ama çalışan yok. 6-7 bin TL maaş veriyoruz beğenmiyorlar. İş yok diyenlere sesleniyorum buyursunlar iş var, maaş var, sigorta var, yemek var gelsinler çalışsınlar” şeklinde seslendi.

İşlere 12-13 eleman ile yetişemediğini belirten Beyazıt, yardımcı eleman bulma konusunda çok zorluklar yaşadıklarını, özellikle son 5 yıldır eleman bulamadıklarını. yaz sezonunda bu sorun daha da yoğun bir şekilde devam ettiğini. şu anda yaklaşık olarak 12-13 civarında çalışanları olduğunu, yine de yetmediğini, yazın bu sayıyı 20-30 kişiye çıkarmak istediklerini ama çalışan olmadığını anlattı.

Beyazıt yalnızca kendisinin elaman sorunu yaşamadığını vurgularken, sanayi esnafı başta olarak, farklı meslek kollarında da aynı sorundan şikayetçi olunduğunu belirtti. İşi bilmedikleri için gençlere ilk girişte asgari ücret verdiklerini ve işi öğrettiklerini dile getirirken Bünyamin Beyazıt, işi öğrendikten sonra maaşta iyi bir yükselişin olduğunu ekledi.

Eski dönemlere göre sigortalı işçi bulmanın daha güç olduğunu söyleyen Beyazıt, önceden herkesin sigortam olsun da varsın maaşım olmasın dediğini, şimdi ise sigorta yaptıklarını, yeme-içmenin iş yerine ait olduğunu, üstüne de asgari ücretten çok 6 bin – 7 bin arasında maaş verdiklerini, yine de işçi bulup çalıştıramadıklarını dile getirdi.

 

maaş

maaş

 

GENÇLERE İŞ İMKANI

 

İşe girmek isteyenlerin iş bilmelerinin önemli olmadığını söyleyen Beyazıt, çalışacak kişilerin iş bilip bilmemesinin önemli olmadığına, bu kişileri yetiştirebileceklerine, bu sırada da asgari ücret vereceklerine, 5-6 aylık bir süre içinde işi öğrenmiş olacaklarına, çok aramalarına ve sosyal medyada da yazmalarına rağmen bir türlü eleman sıkıntısını gideremediklerine değindi.

İlginizi Çekebilir:  Muğla Belediyesi 48 Personel Alımı

Beyazıt, ortaöğretimden sonra ailelere çocuklarını sanat okullarına yönlendirmeleri için çağrıda bulundu ve çok geç kalınmadan ailelerin çocuklarını sanat okullarına, ve kendilerine yönlendirirlerse, bu gençleri hem yetiştireceklerini hem de ekonomiye katkılarının sağlanacağını, çocuklarımız işsiz kalmamasını, bu şekilde devletten yüklerinin azaltılmış olunacağını söyledi,

 

“MERMER İŞİ KORKUTMASIN ESKİDEN OLDUĞU GİBİ GİBİ AĞIR İŞ DEĞİL”

Beyazıt, teknolojinin gelişmesi ile mermercilik, taşcılık gibi beden gücü isteyen işlerin kolaylaştığını belirtirken, insanların yormayacak masa başı iş istediklerini, ama emek verilmeden yemek olmayacağını, mermer atölyesinde çalışıp çalışmayacağı sorulduğunda insanların çekindiklerini, korktuklarını anlattı. Eskiden olduğu gibi 5-6 katı sırtında mermerle çıkılmadığını, mermerleri yukarı taşıyan portatif cihazlarının olduğunu ve hangi kata çıkacaksa oraya çıkardığını, bunların teknolojinin nimetleri olduğunu, bu teknoloji nimetleri kullanarak işlerini kolaylaştırdıklarını söyledi. Çalışıp ekmek parası kazanmak isteyen gençlere iş olduğunu, her işin zor bir tarafının bulunduğunu, kolay iş olmadığını ifade etti.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP