DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

24. Dönem POMEM Mülakat Tarihleri Açıklandı

24. Dönem POMEM Mülakat Tarihleri Açıklandı

Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayınlanan duyuru ile 24. Dönem POMEM alımları için mülakat tarihleri açıklandı.

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:35
24. Dönem POMEM Mülakat Tarihleri Açıklandı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mülakatlar 30 Temmuz’da Canlı Bahis Başlıyor
POMEM alımları için başvurusu kabul edilen adaylar KPSS puanına göre sıralanır ve en yüksekten başlayarak adaylar çağrılır. İlk olarak ön sağlık kontrolü ve fiziki yeterlilik aşamaları tamamlanır. Bu aşamalardan başarı ile geçen adaylar sözlü sınava alınır. 

Fiziki yeterlilik sınavından başarı ile geçen adayların ne zaman sözlü sınava alınacağı merakla bekleniyordu. Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yayınlanan duyuru ile mülakat tarihleri açıklandı. Mülakatlar 30 Temmuz tarihinde başlayacaktır ve 9 Ağustos 2019’da sona erecektir. Mülakata girecek olan adaylar için sınav giriş belgeleri yayımlanacaktır. 

Mülakat Nasıl Olacak?
Adaylar mülakata bir mülakat komisyonu önünde girecektir. Soruların yazılı olduğu pek çok kart bulunur ve adaylar bu kartlardan bir tane çekerler. Çektikleri kartta yer alan soruyu yanıtlamaları gerekir. Ayrıca komisyon üyeleri de bu soruyu çeşitlendirerek yanıtlanmasını isteyebilir. 

Adayın verdiği yanıtlar komisyon tarafından değerlendirilir. Adayın konu hakkındaki bilgi düzeyi, ifade yeteneği, özgüveni, beden dilini kullanma yeteneği gibi yönlerden değerlendirme yapılır. Her bir kriter 20 puan üzerinden değerlendirilir ve toplamda 100 puan üzerinden değerlendirme yapılır. Adaylar mülakatta başarılı olmak için en az 70 puan almalıdır. 

POMEM Alımı İçin Kaç Puan Gerekir?
POMEM alımları için baz alınan tek bir puan türü yoktur. Adayların girdiği her bir sınav başarısına etkili olacaktır. KPSS puanının %25’i, fiziki yeterlilik sınavının %25’i ve mülakatın %50’si alınarak hesaplama yapılacaktır. Tüm adaylar için bu şekilde hesaplama yapılacaktır ve çıkan ortalama puanın 70 ve üstü olması gerekir. En yüksek puanı alan kontenjan sayısı kadar aday alınmaya hak kazanacaktır. Eğer adayların puanları eşitse yaşı küçük olan adaya öncelik tanınacaktır. Bu şekilde belirlenen sonuçlar Polis Akademisi Başkanlığı tarafından ilan edilecektir. Bu ilan tebliğ niteliğinde sayılacak ve adaylara ayrıca tebliğ yapılmayacaktır. 

POMEM Alımlarında Puan Düşecek Mi?
POMEM alımları için başvuru yapmak isteyen adaylar KPSS puan barajının düşmesini istiyorlar. Böylece daha fazla aday başvuru yapabilecek ve polis olma şansını yakalayacaktır. Bu istek pek çok kez İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya iletilmiştir. Geçtiğimiz günlerde Bakan Soylu sevindirici bir açıklamada bulundu. Yüksek ihtimalle POMEM alımları için alımların KPSS 65 puanla yapılacağını söyledi.

KPSS 65 ile alım yapılması için yasal düzenleme yapılması gerekir. Polis Akademisi tarafından yayınlana duyurularda da başvuru şartları 65 olarak belirlenecektir. 24. Dönem POMEM alımları şu anda tamamlanma aşamasındadır. Ancak önümüzdeki alımlar olan 25. Dönem POMEM alımlarında bu düzenleme hayata geçebilir. Böylece daha fazla aday başvuru yapabilecek ve şans yakalayacaktır. Polis olmak isteyen takipçilerimiz için gelişmeleri size aktarmaya devam edeceğiz.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP