DOLAR 15,4955 0.05%
EURO 16,1373 -0.01%
ALTIN 901,740,05
BITCOIN 4816014,54%
İstanbul
20°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

2020 Yılında TOKİ’nin Sosyal Konut Projeleri Başvuruları

2020 Yılında TOKİ’nin Sosyal Konut Projeleri Başvuruları

TOKİ 100 bin konut başvurusu nasıl yapılır? Kuralar ne zaman çekilecek. TOKİ evleri başvurusu nasıl yapılır. TOKİ nerelerde konut yapacak? TOKİ ödemeleri nasıl olacak? İşte tüm detaylarıyla haberimiz ekinde...

ABONE OL
9 Şubat 2022 04:57
2020 Yılında TOKİ’nin Sosyal Konut Projeleri Başvuruları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip ERDOĞAN başta olmak üzere Ak Parti’ nin 17 yılda yaptığı büyük yatırımların neticesinde Türkiye artık eski Türkiye değildir. Terörle mücadele konusunda büyük bir başarı sağlanırken, özellikle Doğu Anadolu Bölgesin’de eskiden hayal dahi edilemeyecek büyük gelişmeler kaydedilmiştir. Terörün etkisiyle kentleşme noktasındaki bu geri kalmışlığı normalin de üstüne taşıyarak şehirler adeta yeniden inşa ediliyor. Özellikle gecekondu konusu kentsel dönüşümler projeleriyle çok eskilerde kaldı. Türkiye’deki artan nüfus ile daha da çok büyüyen konut ihtiyacı, TOKİ tarafından yapılan konutlara vatandaşların rağbet göstermesiyle büyük oranda gideriliyor.

Cumhurbaşkanı ERDOĞAN’ın talimatıyla ‘Her Yıl 100 Bin Yeni Sosyal Konut’ projesi gündeme alındı. Başkan Erdoğan Şehir ve Güvenlik Sempozyumu’nda yaptığı konuşmada şunları söyledi: ’Yatay mimariyle bir defa hem kendi medeniyetimizi inşa etmiş oluruz, hem de gerçekten şehirleşmenin ne olduğunu dünyaya gösterme imkânını bulmuş oluruz. Bu adımları kararlılıkla atmak ve TOKİ’yle, Emlak Konut’la gerekirse ortaklaşa adımlar atarak tip projeler oluşturmak ve buna göre de bu adımları atmamız lazım.’ Başkan Erdoğan’ın konuşmasında geçen yatay mimari anlayışı gerçekleştirmek üzere TOKİ 16 Aralık 2019-15 Ocak 2020 tarihleri arasında vatandaşın talebini almak için düğmeye bastı. 100 Bin Sosyal Konut projesinde mahalle ve komşuluk ilişkilerine uygun 2+1 ve 3+1 planında konutlar inşa edilecek. 2+1 konutlarda %10 peşinat 894 TL den başlayan taksitlerle 240 ay vadeli ödeme yapılabilecek. 3+1 konutlarda %10 peşinat 1022 TL den başlayan taksitlerle 240 ay vadeli ödeme yapılabilecek. TOKİ evleri başvurusu nasıl yapılır? TOKİ evleri için başvuru şartları nelerdir? TOKİ ödemeleri nasıl olacak.

İlginizi Çekebilir:  İstanbul Belediyesi 2022 Şoför Alımı

Başvuru Şartları
Projeye başvuru yapmak için – Başvuran kişinin T.C. vatandaşı olması, 
-Başlatılan projenin il /ilçe sınırları içerisinde en az 1 yıl olmak koşulu ile ikamet ediyor olması ya da Proje il veya ilçe nüfusuna kayıtlı olması,
-Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları üzerine T.C. sınırları dâhilinde tapu dairesinde kayıtlı konutlarının bulunmaması, kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocuklarının daha önce TOKİ’den konut satın almamış olması şartları aranacaktır. (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimleri kategorisi hariç)

Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile Dul ve Yetimlerinden; tapuda kayıtlı konutu olanlar veya TOKİ’ den Hak Sahipliği Belgesini kullanmadan normal satış şartları ile konut alanlar, SGK’ dan alacakları Hak Sahipliği Belgesi ile başvuru yapabileceklerdir.
-Bir hane halkı adına, yani kişinin kendisi, eşi ve velayeti altındaki çocukları adına yalnızca bir adet başvuru yapılabilecektir.
-Aylık hane halkı gelirinin, azami net 5.500 TL olması gerekmektedir. (İstanbul İli için 6.000 TL (Başvuru sahibinin ve eşinin gıda, yol, vs. her türlü aldıkları yardımlar dâhil olmak üzere toplam hane halkı aylık net gelirinin toplamı.) (Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Hariç)
-Başvuruda bulunacak vatandaşların en az 25 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.
-Şehit Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimlerinde; Konutlar %10 peşin 240 ay vadeli sabit taksit ödemeli ve taksit başlangıçları teslim tarihini takip eden ay itibariyle başlayacaktır. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan alınan “HAK SAHİPLİĞİ BELGESİ”  ile Projenin bulunduğu İl sınırları içerisinde son 3 yıldır oturuyor olduklarına dair adrese dayalı nüfus kayıt sisteminden alacakları belge veya İl nüfusuna kayıtlı olduklarına ait belgeler istenecektir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP